Jedno je jasné, a to, že myčka šetří čas. Jak je to ale s úsporou energie, vody a především našich financí? Vyplatí se myčku kupovat, pokud žije v domácnosti pouze jeden nebo dva lidé? A jak je to se zainvestováním do dražšího typu tohoto domácího pomocníka. U myčky záleží na typu a u nás zase na stylu mytí nádobí. Odlišné jsou i ceny energií poskytovatelů.
Tekoucí voda
Pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou, o úspoře myčky není pochyb. Myčku je úsporné pouštět v době, když je plná, pak se vyplatí. Pokud myjete pod proudem vody malým pramínkem, odteče do odpadu průměrně 12 až 20 litrů vody. Pokud pustíte proud téměř na plno, je odtok mezi 20 a 30 litry vody. 12 litrů zvládá jen maličké procento šetřících a to nesmí být nádobí moc ušpiněné.
Stará myčka neuspoří
Při koupi nové myčky je úspora dost znatelná a měla by mít označení A+++. Co se týče spotřeby vody myčky, záleží na její šířce. Pokud má 45 cm spotřeba vody je 10 až 11 litrů. Pokud má 60 centimetrů spotřeba je asi o 2 litry více. Samozřejmě tablety do myčky jsou dražší než jar. Navíc provoz myčky vyjde ročně na 1000 korun. U starých nešetřících myček se vyšplhá částka až na dvojnásobek. Proto se, co se týče úspory vody a energie myčka vyplatí víc, než mytí nádobí pod tekoucí vodou.
Ne každému se myčka vyplatí
Nemyslete si, že s myčkou ušetříte i s časem tisíce korun ročně. Pro průměrnou domácnost, která neplýtvá zdroji energie, jde o úsporu tisíc až dva tisíce korun ročně. Musíme započítat i cenu myčky, která je například u levnějších typů 7000 až 9000 korun. Dražší myčky nemají v prvních letech finanční návratnost. Důležitý krok po pořízení myčky do domácnosti je, kolik má členů a jestli se vždy naplní, aby bylo mytí nádobí s myčkou opravdu úsporné. Pokud jste třeba jen pár, je lepší mytí v ruce. Pokud jste čtyřčlenná rodina, je myčka na místě.