Slyšeli jste ji od rodičů, od prarodičů, od těch, kteří se učí s počítačem anebo chytrým telefonem. Mnohdy je těžké pochopit, že tu vůbec nějaký ten internetový prohlížeč je, natož pak, že jich je rovnou několik.
1) Internet explorer
Starý kmet mezi internetovými prohlížeči, internet explorer byl jedním z prvních a nejstarších. Nedávno byl společností Microsoft nahrazen poněkud uživatelsky přátelštějším a možná i krapet rychlejším následníkem, byť internet explorer zůstane navždy v našich srdcích.
2) Microsoft edge
Nástupce Internet explorer, na všech nejnovějších zařízeních od výše zmíněné společnosti je již prakticky samozřejmostí. Překopán od toho nejmenšího zrna, má být kvalitním nástupcem i stejně rychlým konkurentem novějším prohlížečů. Zdali to tak je, to už musí posoudit sám uživatel.
3) Google Chrome
Pasován na nejrychlejší z internetových prohlížečů od stejnojmenné společnosti je jedním z předně nejvyužívanějšími internetovými prohlížeči. Jednoduchým uživatelským rozhraním a hladkým během by měl být jeden z předních v žebříčku.
4) Mozzila Firefox
Jako druhý nejrozšířenější, drží se na vysoké příčce hlavní díky své jednoduchosti a možnosti úprav. Je otázkou, který internetový prohlížeč má více uživatelů, protože spousta z nich má většinou více než jen jeden, klidně i 3.
5) Opera, Safari apod.
Další z mnoha nejmenovaných prohlížečů, jsou tyto také stejně populární, byť nejsou až tak masově využívané jako první čtyři.
Jaký je vlastně ten rozdíl pro běžného uživatele?
Pražádný. Pokud je mi naprosto, ale úplně jedno, kdo právě fičí a nemám ani chuť si hrát v nastavení či vytvářet aplikace či podnikat cokoliv jiného než spouštění videí a čtení zpráv, je naprosto, ale úplně jedno, který internetový prohlížeč si nainstalujete. Všechny mají své pro a proti, a pokud je sečtete, dostane naprosto stejná čísla u každého z nich. Záleží opravdu na preferencích, komu se s čím dobře zachází a které uživatelské rozhraní kterého prohlížeče vám sedí nejvíce.