Kdo klade důraz na kvalitu a nerad každý rok dva nahrazuje poškozené věci novými, ten se musí trochu rozhlížet a přemýšlet, kde dobře a hlavně kvalitně nakoupí. Vysoká cena totiž o kvalitě ne vždy vypovídá.
My se dnes zaměříme na sady jídelních příborů. Tady je nabídka opravdu široká a cenově se můžeme při nákupu pohybovat mezi stokorunami a statisíci korunami. Hlavní roli přitom hraje materiál a značka výrobce.
· Plastové příbory
Používají se hlavně pro dětské strávníky a pak jako salátový příbor. Jejich pořizovací cena je nízká a údržba snadná. Lehce se poškrábou, křehčí plast rozlomí.
· Příbory z nerez oceli
Nejrozšířenější druh příborů. Nabízejí je nejrůznější značky. Kvalitou se ale mohou velmi lišit. Určitě je dobře se vyhnout no name značkám, které nabízejí některé obchodní řetězce a zaměřit se na ověřené a známé značky, u kterých si sice připlatíte, ale máte dlouholetou záruku a nekupujete zajíce v pytli. Mezi ověřené a proslulé značky s dlouholetou tradicí patří například Zwilling, WMF nebo Stelton. Tyto příbory můžete mít v myčce, a pokud jsou opravdu kvalitní, měly by vám vydržet dlouhá léta. Ty méně kvalitní mohou šednout, objevovat se na nich rezavé skvrny nebo může praskat čepel nože, či se různě kroutit a ohýbat.
· Stříbrné nebo postříbřené příbory
Tady už se pohybujeme v úplně jiné cenové kategorii, zato se ale jedná o příbory klidně pro několik generací. Jen se o ně musíte správně starat, ručně je mít a otírat utěrkou určenou na stříbrné nádobí, aby si udržely svůj lesk. Můžete je mít také pouze pro slavnostní příležitosti.
· Pozlacené příbory
Platí to samé, co u stříbrných příborů, jen jsou mnohem náchylnější na poškrábání, tudíž se musí otírat opatrně a skladovat tak, aby se nepodřely.
· Kombinované příbory
Setkat se můžeme často s kombinací plastové rukojeti a nerez oceli nebo dřevěné rukojeti, hlavně kupříkladu u steakových nožů.