Kdo by nechtěl, aby to jeho dítě někam dotáhlo, aby vystudovalo kvalitní střední školu, poté školu vysokou a aby si z nich odneslo maximum do praktického života nejlépe s vysokoškolským titulem. Dnes jsou soukromé jesle, školky i školy . Samozřejmě úvaha o soukromé škole je hlavně otázkou finanční, protože školné není zrovna malé. Ale co by člověk pro své dítě neudělal.
Základem je co nejkvalitnější vzdělání v moderním prostředí. A také záleží na předpokladech dítěte samotného, ne každý je studijní typ a z toho by rodiče měli vycházet. V průběhu toho, jak dítě roste, se také mění jeho pohled na učení a školu samotnou, někdo má od mala jasno v tom, čím chce být, představu o své budoucí škole a svém povolání a cílevědomě si za tím jde.
Ale většina o tom, jakou školu si zvolit, nemá jasno ani v deváté třídě. Jaké jsou tedy státní a jaké soukromé školy, jsou rozdíly jen ve způsobu výuky nebo prostředí? Pokud nemají rodiče problém s placením školného po dobu několika let, což může vyjít i na desítky tisíc korun za celou dobu studia, pak očekáváte, že tomu tak bude odpovídat i kvalita výuky.
Co tedy nabízí soukromé školy? Menší počet studentů, než na který jsme zvyklí z běžných tříd, maximum je patnáct, s tím souvisí i větší možnost individuálního přístupu vyučujícího. Výuky se mohou účastnit i rodiče. Větší nabídka možnosti studia cizích jazyků a mimoškolních aktivit. Soukromé školy také praktikují alternativní způsoby vyučování. To ale neznamená, že by se výuka odlišovala od té na školách státních, neboť i ty soukromé se musí řídit tím, co schválí ministerstvo školství a tomu také plně podléhají. Tím, že se jedná o zařízení soukromé, jsou zde větší možnosti kvalitnějšího a modernějšího vybavení učeben.
Ať už bude vaše rozhodnutí jakékoliv, tak mějte na paměti, že se jedná o budoucnost vašeho dítěte a i o jeho povolání.