Asi každý z nás již použil klasický igelitový sáček, ať už doma v kuchyni či při nákupu pečiva či ovoce a zeleniny. A není divu. Jedná se o velmi užitečný předmět, který lze navíc za dobrých podmínek použít i vícekrát, ač ve většině případů je po prvním použití vyhozen. Ale záleží na tom, co do něj dáme a v jakém je stavu.
Igelit sám o sobě je totiž poměrně náchylný k protrhnutí od čehokoliv s jen trochu ostřejšími hranami či hroty. Avšak jakékoliv poškození v tomto případě znamená, že se stává bezcenným, neboť již nemůže plnit svou funkci. V takovém případě nezbývá, než jej vyhodit, neboť oprava se obvykle nedoporučuje.
Ano, je možné jej zalepit například klasickou lepicí páskou, avšak to by bylo jen jejím plýtváním. Mnohem lepší a jednodušší je vzít jednoduše nový sáček a ten starý vyhodit, a to především kvůli jejich ceně a také kvůli tomu, že ať uděláte cokoliv, trhlina se bude postupně rozšiřovat.
Není tedy divu, že se objevila poptávka po typu se silnějšími stěnami a zavíráním, které zabrání uloženým věcem, aby při náhodném přetočení vypadly. Odpovědí se staly, uzavíratelné zip sáčky, jejichž prototypy se na trhu objevily již před mnoha lety.
Původně se předpokládalo, že úplně nahradí starý klasický typ, to se však nestalo. Důvodem byla a stále je především cena. Za cenu jednoho totiž máte plnou roli těch běžných, a ty jsou pro klasické použití například v kuchyni naprosto dostačující.
Přesto mají i ty uzavíratelné své místo. V jejich zmenšené podobě je zná prakticky každý. V obchodech do nich dávané malé věci, u kterých hrozí, že by se nám mohly v tašce poškodit, nebo u kterých nechceme, aby byly nějak poškozeny či obarveny tím, co je v tašce.
Jak je vidět, i tento typ má stále své místo, a věřím, že jak se bude technologie zdokonalovat a on zlepšovat, pak skutečně překoná ty běžné.