Biatlon se několik posledních let drží u českých fanoušků na téměř samém vrcholu popularity. Dokonce situace došla tak daleko, že na přímé přenosy biatlonových závodů kouká srovnatelné množství diváků jako například na hokejové či fotbalové zápasy, což bylo před zhruba deseti lety naprosto nemyslitelné. Co zatím stojí? Především veliké úspěchy, kterých naší sportovci v tomto sportu v posledních letech dosáhli. Nezapomenutelné jsou medailové úspěchy ze dvou posledních zimních olympiád, stejně tak zisk křišťálového glóbu pro celkovou vítězku světového poháru Gabrielu Koukalovou.
Jaký je rozdíl mezi stíhačkou a závodem s hromadným startem?
Biatlonistky i biatlonisté objíždějí během zimy závody světového poháru, jež se odehrávají v různých zemích. Muži i ženy se utkávají ve stejných disciplínách, pouze se liší délka tratí. Délka mužských tratí je vždy delší než těch ženských. Například ve sprintu jedou ženy 7,5 km, kdežto muži kilometrů deset. Vůbec nejdelší mužský závod měří 20 km, vytrvalostní závod žen je o pět kilometrů kratší.
· Sprint
Jedná se vůbec o nejčastější druh závodu, jezdí v podstatě při každé zastávce světového poháru. Jedná se o nejkratší a nejrychlejší závod. Závodníci nastupují ke startu v půl minutových intervalech. Střílejí jednou vleže a jedno ve stoje, přičemž střelecký neúspěch znamená trestné kolo, tedy 150 metrů běhu navíc.
· Stíhačka
Je určena pro 60 nejlepších závodníků ze sprintu. Ženy běží 10 km, muži 12,5. Střílí se nejprve dvakrát vleže a poté dvakrát ve stoje. Pokud závodník na střelnici neuspěje, čeká jej opět trestné kolo.
· Závod s hromadným startem
Tohoto závodu, do kterého vybíhají všichni naráz, se účastní pouze třicet vybraných závodníků. Princip střelby je stejný jako u stíhačky. Délka trati je v tomto případě u žen 12,5 km a u mužů 15 km.
· Vytrvalostní závod
Nejtradičnější a zároveň také nejdelší závod. V tomto případě se střílí nejprve vleže, pak ve stoje a pak opět vleže a ve stoje. Chyba není trestána během navíc, nýbrž dostanou za každý netrefený terč minutu navíc ke svému času.
· Štafety
V současné době se běhají tři druhy štafet, a to klasická štafeta buď 4 mužů, nebo 4 žen. Dále se závodí ve smíšených štafetách, které jsou tvořené 2 muži a 2 ženami. Vůbec nejmladší disciplínou je závod smíšených dvojic. Muž a žena z jednoho týmu se několikrát vystřídají na okruhu a oba střílejí jak vleže, tak ve stoje. U všech štafetových závodů platí, že závodník smí při neúspěchu třikrát dobíjet. Pokud ani tehdy nemá vyčištěné všechny terče, musí jít na trestné kolo.